Licensed to Rochester Institute of Tech.                  HY-TEK's Meet Manager

                   Geneseo Beautiful Valley Open - 5/10/2018                   

                                 SUNY Geneseo                                  

                                    Results                                    

 

Women 100 Meter Dash

==============================================================================

          12.65  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind H#

==============================================================================

Finals

  1 Wutz, Camille                Suny Geneseo             12.25 ARC     0.3  2 

  2 Berry, Catherine             Hamilton                 12.40 ARC     0.3  2 

  3 Held, Shayna                 Suny Geneseo             12.52 ARC     0.3  2 

  4 Amy, Anaelle                 Utica                    12.70         0.3  2 

  5 Strickland, Jenna            Suny Geneseo             12.79         0.3  2 

  6 Connolly, Jayme              Utica                    12.98         1.6  1 

  7 Windschitl, Grace            St. John Fis             13.20         0.3  2 

  8 Iacono, Cassandra            Suny Geneseo             13.22         1.6  1 

  9 Ryan, Kylie                  Geneseo Alum             13.54         0.3  2 

 10 Toth, Katy                   Suny Geneseo             13.98         1.6  1 

 

Women 200 Meter Dash

===========================================================================

          26.00  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Berry, Catherine             Hamilton                 25.20 ARC     1.2 

  2 Strickland, Jenna            Suny Geneseo             26.42         1.2 

  3 Zopf, Laura                  Suny Geneseo             26.62         1.2 

  4 Bernabeo, Emily              R I T                    27.30         1.2 

  5 Connolly, Jayme              Utica                    27.47         1.2 

 

Women 400 Meter Dash

================================================================================

          59.99  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Bamford, Lauren              Suny Geneseo             57.98 ARC              

  2 Wilson, Harley               R I T                    58.35 ARC              

  3 Lavarnway, Emily             Suny Geneseo             58.96 ARC              

  4 Albano, Lexi                 Utica                  1:00.85                  

  5 Melly, Katie                 Suny Geneseo           1:01.46                  

  6 Petrocy, Jena                Suny Geneseo           1:04.15                  

 

Women 1500 Meter Run

================================================================================

        4:48.00  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Kordrupel, Veronica          Buffalo Stat           4:33.32 ARC              

  2 Fernandez, Allie             Suny Geneseo           4:35.96 ARC              

  3 Jerome, Hanna                Hamilton               4:43.30 ARC              

  4 Cebulski, Dana               Suny Geneseo           4:47.53 ARC              

  5 Rettig, Taylor               Suny Geneseo           4:50.57                  

  6 McCabe, Jenessa              Utica                  5:15.57                  

 

Women 10000 Meter Run

================================================================

    Name                    Year School                  Finals 

================================================================

  1 Homeyer, Kristen             Suny Geneseo          36:26.03  

       1:27.556 (1:27.556)        2:54.464 (1:26.909)        4:21.768 (1:27.304)

       5:48.547 (1:26.779)        7:17.630 (1:29.083)        8:45.069 (1:27.440)

      10:13.374 (1:28.306)       11:40.650 (1:27.276)       13:09.117 (1:28.467)

      14:33.214 (1:24.097)       16:00.490 (1:27.277)       17:27.810 (1:27.320)

      18:53.746 (1:25.937)       20:20.305 (1:26.559)       21:47.974 (1:27.670)

      23:15.763 (1:27.789)       24:44.273 (1:28.510)       26:13.443 (1:29.170)

      27:43.360 (1:29.918)       29:12.964 (1:29.604)       30:43.136 (1:30.172)

      32:12.870 (1:29.734)       33:40.756 (1:27.886)       35:05.734 (1:24.978)

  2 Myers, Christine             Saint Rose            37:53.15  

       1:27.598 (1:27.598)        2:54.704 (1:27.106)        4:22.064 (1:27.360)

       5:48.305 (1:26.242)        7:17.426 (1:29.121)        8:44.782 (1:27.357)

      10:13.144 (1:28.362)       11:40.442 (1:27.299)       13:08.842 (1:28.400)

      14:36.020 (1:27.178)       16:05.982 (1:29.962)       17:37.556 (1:31.575)

      19:10.636 (1:33.080)       20:44.069 (1:33.434)       22:18.466 (1:34.397)

      23:52.221 (1:33.756)       25:26.122 (1:33.901)       27:00.366 (1:34.245)

      28:34.809 (1:34.443)       30:09.379 (1:34.570)       31:44.760 (1:35.381)

      33:18.416 (1:33.657)       34:52.233 (1:33.817)       36:23.848 (1:31.616)

 -- Huben, Jacquie               Unattached                 DNF  

       1:27.380 (1:27.380)        2:54.335 (1:26.955)        4:21.518 (1:27.183)

       5:48.100 (1:26.583)        7:17.244 (1:29.144)        8:44.678 (1:27.434)

      10:13.049 (1:28.371)       11:40.304 (1:27.255)       13:08.558 (1:28.254)

      14:35.606 (1:27.049)       16:05.690 (1:30.084)       17:36.682 (1:30.992)

 

Women 100 Meter Hurdles

===========================================================================

          15.65  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Edwards, Amber               Ithaca                   15.02 ARC     0.2 

  2 Ostrowski, Sarah             Suny Geneseo             15.86         0.2 

  3 Gleason, Shannon             Utica                    17.19         0.2 

  4 Rodriguez, Michelle          Utica                    17.20         0.2 

  5 Martynek, Marcelina          Rochester                17.37         0.2 

 

Women 400 Meter Hurdles

===================================================================================

        1:07.20  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                  H#

===================================================================================

  1 Dence, Tayler                St. John Fis           1:02.56 ARC               2 

  2 Madden, Hannah               Suny Geneseo           1:02.96 ARC               2 

  3 MacDougall, Erin             Suny Geneseo           1:03.68 ARC               2 

  4 Swarthout, Britney           Ithaca                 1:03.74 ARC               2 

  5 Lauricella, Julianna         Suny Geneseo           1:04.68 ARC               2 

  6 Dispenza, Marissa            R I T                  1:04.95 ARC               2 

  7 Competiello, Jessica         Ithaca                 1:07.79                   2 

  8 Maxwell, Cora                Utica                  1:10.16                   1 

  9 Charlonne, Brittany          Utica                  1:10.90                   1 

 10 Ryan, Kylie                  Geneseo Alum           1:15.47                   2 

 

Women 4x100 Meter Relay

================================================================================

          50.00  ARC Atlantic Region

    School                                               Finals                 

================================================================================

  1 Suny Geneseo  'A'                                     47.95 ARC              

     1) Madden, Hannah                  2) Wutz, Camille                  

     3) Held, Shayna                    4) MacDougall, Erin               

  2 Utica  'A'                                            49.23 ARC              

     1) Connolly, Jayme                 2) Posey, Tekitha                 

     3) Amy, Anaelle                    4) Rodriguez, Michelle            

  3 Suny Geneseo  'B'                                     49.26 ARC              

     1) Strickland, Jenna               2) Zopf, Laura                    

     3) Bamford, Lauren                 4) Iacono, Cassandra              

  4 St. John Fisher  'A'                                  50.23                  

     1) Windschitl, Grace               2) Buhrle, Alexandra              

     3) Pawlewicz, Erica                4) Dence, Tayler                  

 

Women High Jump

================================================================================

          1.54m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Stanley, Brooke              R I T                    1.50m                  

     1.38 1.42 1.46 1.50 1.54 

        P    O    O    O  XXX 

  2 Held, Shayna                 Suny Geneseo            J1.50m                  

     1.38 1.42 1.46 1.50 1.54 

        O    O   XO    O  XXX 

  3 Guidarelli, Abigail          Utica                   J1.50m                  

     1.38 1.42 1.46 1.50 1.54 

        P    O    O  XXO  XXX 

  4 Zarcone, Kristen             Suny Geneseo             1.38m                  

     1.38 1.42 

       XO  XXX 

 

Women Pole Vault

================================================================================

          3.20m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Piazza, Laura                Suny Geneseo             3.52m ARC              

     3.42 3.52 3.62 

       XO   XO  XXX 

  2 Bronk, Sarah                 Suny Geneseo             3.42m ARC              

     3.42 3.52 

        O  XXX 

  3 Pizzo, Madeline              R I T                    3.32m ARC              

     2.77 2.92 3.07 3.22 3.32 3.42 

        P    P    O    O    O  XXX 

  4 Kaplan, Samantha             R I T                   J3.32m ARC              

     2.77 2.92 3.07 3.22 3.32 3.42 

        P    P    O   XO  XXO  XXX 

  5 O'Brien, Mary                St. John Fis             3.22m ARC              

     2.77 2.92 3.07 3.22 3.32 

        P   XO    O    O  XXX 

  6 Melly, Katie                 Suny Geneseo             2.92m                  

     2.77 2.92 3.07 

        O   XO  XXX 

  7 Kelly, Kaytlin               St. John Fis             2.77m                  

     2.77 2.92 

      XXO  XXX 

 

Women Long Jump

===========================================================================

          5.25m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Houghtling, Kaitlyn          R I T                    5.30m ARC     0.9 

     5.19m(+0.0) 5.30m(0.9) 5.23m(+0.0) 5.22m(0.7) 5.22m(2.1) 5.29m(1.1)

  2 DeAngelis, Darcy             R I T                    5.18m         1.4 

     5.17m(1.1) 4.87m(1.5) 4.71m(0.2) 4.89m(1.6) 5.18m(1.4) 5.02m(1.4)

  3 Feathers, Stephanie          Utica                    5.00m         2.1 

     4.77m(0.7) 4.74m(0.3) 4.77m(+0.0) 5.00m(2.1) 4.62m(1.2) 4.80m(1.3)

  4 Zopf, Laura                  Suny Geneseo             4.97m        +0.0 

     FOUL(+0.0) FOUL(0.1) 4.97m(+0.0) FOUL(0.8) FOUL(1.0) FOUL(+0.0)

  4 Pawlewicz, Erica             St. John Fis             4.97m         2.4 

     4.97m(2.4) FOUL(1.1) 4.61m(+0.0) 4.93m(1.2) FOUL(2.4) FOUL(1.0)

  6 Lavarnway, Emily             Suny Geneseo             4.95m         0.7 

     4.59m(0.6) 4.75m(1.3) 4.75m(0.6) 4.89m(0.5) 4.86m(1.5) 4.95m(0.7)

  7 Toth, Katy                   Suny Geneseo             4.79m         1.8 

     4.46m(3.0) 4.53m(1.1) 4.63m(+0.0) 4.52m(1.3) 4.64m(1.6) 4.79m(1.8)

  8 Thomas, Sara                 Nazareth                 4.71m         1.1 

     4.58m(1.8) 4.35m(0.3) 4.71m(1.1) 4.22m(1.3) 4.29m(1.8) 4.49m(0.7)

  9 Lauricella, Julianna         Suny Geneseo             4.10m        +0.0 

     PASS      4.10m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     

 10 Zarcone, Kristen             Suny Geneseo             4.03m         1.3 

     4.03m(1.3) 4.03m(1.0) 3.81m(+0.0)           

 -- Schwinn, Amber               St. John Fis              FOUL             

     FOUL(+0.0) FOUL(1.1) FOUL(0.3)           

 

Women Triple Jump

===========================================================================

         10.80m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Wandy, Alexa                 Unattached              12.77m ARC     3.5 

     12.43m(2.3) 12.77m(3.5) 12.57m(+0.0) 12.48m(1.5) 12.42m(1.1) FOUL(2.2)

  2 Atwell-Chwazik, Alycia       Nazareth                11.58m ARC     0.3 

     FOUL(0.9) 11.52m(0.3) 11.58m(0.3) FOUL(2.1) FOUL(1.9) 11.44m(+0.0)

  3 DeAngelis, Darcy             R I T                   10.57m         1.3 

     FOUL(1.8) 10.33m(2.7) 10.57m(1.3) FOUL(0.1) FOUL(1.9) 9.89m(1.6)

  4 Regan, Kali                  Utica                   10.35m         3.4 

     10.32m(2.1) 10.35m(3.4) FOUL(1.8) 9.81m(2.2) 10.13m(2.0) FOUL(1.7)

  4 Perry, Danielle              Alfred                  10.35m         1.8 

     FOUL(4.2) 10.18m(2.6) 10.35m(1.8) FOUL(2.1) FOUL(1.9) 10.09m(3.9)

  6 Thomas, Sara                 Nazareth                 9.86m         1.8 

     9.86m(1.8) 9.70m(1.5) 9.72m(2.2) 8.95m(4.0) PASS      PASS     

  7 Szpila, Alexandria           St. John Fis             9.59m         3.3 

     9.30m(1.4) 8.93m(3.0) 9.59m(3.3) 9.32m(2.2) 9.38m(1.2) 9.44m(2.3)

 -- Wutz, Camille                Suny Geneseo              FOUL             

     FOUL(1.5) FOUL(2.2) FOUL(1.8) FOUL(0.5) PASS      PASS     

 

Women Shot Put

================================================================================

         11.70m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Pizzo, Madeline              R I T                   11.90m ARC              

      11.78m  11.69m  11.78m  11.59m  11.53m  11.90m

  2 Healy, Samantha              Ithaca                  11.88m ARC              

      FOUL  11.86m  FOUL  11.88m  10.33m  11.62m

  3 Hulbert, Leah                St. John Fis            11.64m                  

      11.62m  11.64m  FOUL  11.41m  FOUL  11.51m

  4 Lu, Charis                   Ithaca                  11.48m                  

      10.52m  FOUL  11.48m  9.97m  9.98m  10.57m

  4 Bernard, Ariyahna            Ithaca                  11.48m                  

      11.48m  10.85m  11.13m  11.11m  11.13m  11.37m

  6 Strong, Karlee               St. John Fis            11.43m                  

      10.38m  11.40m  11.00m  11.08m  11.34m  11.43m

  7 Noonan, Caitlin              Ithaca                  11.30m                  

      11.30m  11.03m  11.20m  FOUL  FOUL  11.26m

  8 Nardi, Endi                  Utica                   11.12m                  

      10.15m  10.81m  11.12m  10.32m  11.10m  11.03m

  9 Hammer, Madeline             Suny Geneseo            10.94m                  

      9.85m  10.46m  10.94m  FOUL  FOUL  FOUL

 10 Fales, Emily                 Utica                   10.71m                  

      FOUL  10.68m  10.71m          

 

Women Discus Throw

================================================================================

         36.50m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Ferguson, Molly              Utica                   39.39m ARC              

      39.09m  FOUL  37.99m  39.39m  38.63m  FOUL

  2 Hulbert, Leah                St. John Fis            36.57m ARC              

      FOUL  FOUL  35.21m  36.57m  34.69m  FOUL

  3 Nardi, Endi                  Utica                   34.55m                  

      30.94m  34.55m  31.78m  33.27m  FOUL  33.13m

  4 Hyde, Brynn                  Alfred                  33.36m                  

      31.70m  32.57m  FOUL  31.50m  FOUL  33.36m

  5 Lu, Charis                   Ithaca                  32.73m                  

      FOUL  FOUL  FOUL  30.72m  FOUL  32.73m

 

Women Hammer Throw

================================================================================

         44.00m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Zebrowski, Emily             R I T                   50.21m ARC              

      48.26m  49.25m  47.27m  48.23m  FOUL  50.21m

  2 Noonan, Caitlin              Ithaca                  49.79m ARC              

      49.44m  49.79m  48.16m  48.32m  FOUL  49.03m

  3 Bernard, Ariyahna            Ithaca                  46.49m ARC              

      41.72m  41.71m  42.07m  46.49m  42.68m  FOUL

  4 Hyde, Brynn                  Alfred                  43.64m                  

      40.40m  40.49m  38.81m  42.03m  41.57m  43.64m

  5 Lu, Charis                   Ithaca                  42.73m                  

      41.00m  FOUL  41.62m  FOUL  FOUL  42.73m

  6 Conners, Leah                St. Lawrence            42.63m                  

      FOUL  FOUL  41.60m  FOUL  FOUL  42.63m

  7 Fales, Emily                 Utica                   42.21m                  

      42.21m  41.60m  39.85m  40.42m  FOUL  FOUL

  8 Healy, Samantha              Ithaca                  40.80m                  

      40.80m  36.83m  37.56m  36.72m  FOUL  40.25m

  9 Izydorczak, Elizabeth        St. John Fis            38.43m                  

      38.43m  36.02m  FOUL  36.37m  33.98m  37.91m

 10 Strong, Karlee               St. John Fis            36.78m                  

      34.83m  36.78m  34.65m           

 11 Brown, Brealle               Utica                   36.03m                  

      FOUL  36.03m  FOUL           

 12 Ferguson, Molly              Utica                   35.71m                  

      FOUL  FOUL  35.71m           

 

Women Javelin Throw

================================================================================

         34.00m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Herringshaw, Nicole          Utica                   35.44m ARC              

      34.40m  34.16m  32.58m  FOUL  35.44m  33.39m

 

Men 100 Meter Dash

===========================================================================

          11.10  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Saucier, Eli                 Hamilton                 11.12         0.1 

  2 Chaisty, Jaggar              Alfred                   11.48         0.1 

  3 Cruz-Rodriguez, Philip       Utica                    11.50         0.1 

  4 Woodie, Carlton              Utica                    11.57         0.1 

 

Men 200 Meter Dash

==============================================================================

          22.40  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind H#

==============================================================================

  1 D'Alfonso, Lukas             Suny Geneseo             21.70 ARC     0.9  2 

  2 Saucier, Eli                 Hamilton                 21.91 ARC     0.9  2 

  3 Dalheim, Robert              R I T                    22.52         1.4  1 

  4 Luckoo, Alex                 Utica                    22.53         0.9  2 

  5 Moore, Brenden               Utica                    22.66         1.4  1 

  6 SanGiacomo, Tom              Suny Geneseo             22.68         0.9  2 

  7 Callejo, Christopher         R I T                    22.85         0.9  2 

  8 Cutler, Austin               Suny Geneseo             23.25         1.4  1 

  9 Proper, Nick                 Utica                    23.40         1.4  1 

 10 Swarthout, Derek             R I T                    23.76         1.4  1 

 11 Woodworth, John              St. John Fis             24.03         1.4  1 

 12 Kennedy, Zachary             St. John Fis             24.12         1.4  1 

 

Men 400 Meter Dash

================================================================================

          50.15  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Anthony, Dawson              Saint Rose               49.92 ARC              

  2 Swarthout, Derek             R I T                    52.12                  

  3 Woodworth, John              St. John Fis             53.52                  

  4 Kennedy, Zachary             St. John Fis             53.63                  

  5 Wade, Silas                  St. John Fis             53.65                  

 

Men 800 Meter Run

================================================================================

        1:56.90  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Felice, James                St. John Fis           1:55.99 ARC              

        57.722 (57.722)

  2 Ashton, Nick                 Utica                  1:56.71 ARC              

        57.906 (57.906)

  3 Cooper, Robert               Unattached             1:58.48                  

        58.156 (58.156)

  4 Haines, Howard               Suny-Esf               2:02.15                  

  5 Gleba, Erik                  Utica                  2:02.52                  

  6 Adarkwa, Sammie              Utica                  2:03.24                  

  7 Gostomski, Matthew           Houghton               2:03.40                  

  8 Sutton, Tyler                Utica                  2:11.39                  

 

Men 1500 Meter Run

================================================================================

        4:00.00  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Sinclair, Andrew             Hamilton               4:03.30                  

           48.270 (48.270)        1:53.740 (1:05.470)        3:00.633 (1:06.894)

  2 Chabot, Andrew               R I T                  4:04.34                  

           48.666 (48.666)        1:54.166 (1:05.500)        3:01.146 (1:06.980)

  3 Jones, Dan                   R I T                  4:04.71                  

           48.492 (48.492)        1:53.944 (1:05.453)        3:00.870 (1:06.926)

  4 Farnham, Bradley             Suny Geneseo           4:05.58                  

           48.861 (48.861)        1:54.413 (1:05.552)        3:00.976 (1:06.564)

  5 Wright, Tyler                Utica                  4:13.41                  

           49.106 (49.106)        1:55.772 (1:06.666)        3:06.541 (1:10.770)

 

Men 110 Meter Hurdles

===========================================================================

          15.60  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Gloskey, Max                 R I T                    15.36 ARC    +0.0 

  2 Cutler, Austin               Suny Geneseo             15.39 ARC    +0.0 

  3 Swiecki, Kyle                Utica                    16.11        +0.0 

 

Men 400 Meter Hurdles

================================================================================

          56.50  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Behlmaier, Jack              St. John Fis             55.42 ARC              

  2 Runge, Justin                Saint Rose               57.24                  

  3 Switzer, Dylan               Suny Geneseo             57.30                  

  4 Abuelmaali, Rashid           Alfred                   59.12                  

  5 Burke, Wesley                Alfred                 1:00.75                  

 

Men 3000 Meter Steeplechase

================================================================================

        9:50.00  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Block, Dan                   Utica                 10:31.60                  

           43.212 (43.212)        2:02.458 (1:19.246)        3:23.756 (1:21.299)

       4:47.652 (1:23.896)        6:12.237 (1:24.586)        7:38.710 (1:26.473)

       9:06.555 (1:27.846)           9:06.556 (0.002)

 -- Anderson, Brian              Alfred                     DNF                  

           43.309 (43.309)        2:08.533 (1:25.224)        3:42.352 (1:33.820)

       5:16.794 (1:34.442)

 

Men 4x100 Meter Relay

================================================================================

          43.20  ARC Atlantic Region

    School                                               Finals                 

================================================================================

  1 Buffalo State  'A'                                    41.97 ARC              

     1) Lawal, Elijah                   2) Liebel, Robert                 

     3) Strickland, Parris              4) Vassell, Eric                  

  2 Utica  'A'                                            42.50 ARC              

     1) Woodie, Carlton                 2) Moore, Brenden                 

     3) Gangemi, Kevin                  4) Watlington, Ka'Sean            

 

Men High Jump

================================================================================

          1.92m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Greenwald, Rob               Ithaca                   1.82m                  

     1.67 1.72 1.77 1.82 1.87 1.92 

        P    P  XXO  XXO    P  XXX 

  2 Oluyinka, Fiyin              Rochester                1.77m                  

     1.67 1.72 1.77 1.82 

        P    O  XXO  XXX 

  3 Swiecki, Kyle                Utica                    1.72m                  

     1.67 1.72 1.77 

        P   XO  XXX 

  4 Abbott, Seth                 Ithaca                   1.67m                  

     1.67 1.72 

        O  XXX 

 

Men Pole Vault

================================================================================

          4.35m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Maguire, Ethan               R I T                    4.76m ARC              

     4.52 4.64 4.76 4.91 5.00 

       XO    O   XO    X   XX 

  2 Reynolds, Daniel             PVP                      4.64m ARC              

     4.40 4.52 4.64 4.76 

      XXO   XO  XXO  XXX 

  3 Cook, Terry                  Rochester                4.52m ARC              

     4.25 4.40 4.52 4.64 

        O    O    O  XXX 

  4 John, Nicholas               R I T                    4.25m                  

     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 

       XO   XO    O  XXO  XXX 

  4 James, Thomas                R I T                    4.25m                  

     3.95 4.10 4.25 4.40 

        O  XXO   XO  XXX 

  4 Blazier, Bradley             Rochester                4.25m                  

     3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 

        P    P  XXO  XXO  XXX 

  7 Pecoraro, Chase              Utica                    4.10m                  

     3.80 3.95 4.10 4.25 

       XO   XO    O  XXX 

  8 Valley, Carson               Suny Geneseo             3.95m                  

     3.80 3.95 4.10 

        O   XO  XXX 

  9 Faber, Nicholas              St. John Fis             3.80m                  

     3.80 3.95 

       XO  XXX 

 

Men Long Jump

===========================================================================

          6.70m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 VanMarter, Mark              St. John Fis             7.38m ARC     2.8 

     6.97m(0.4) 7.38m(2.8) 7.25m(1.8) 7.24m(+0.0) 7.03m(0.3) 7.15m(1.5)

  2 Louis, Wenley                Unattached               6.84m ARC     1.7 

     6.84m(1.7) FOUL(2.0) 6.57m(0.6) FOUL(0.2) FOUL(1.6) 6.31m(2.1)

  3 Akpanoko, Desmond            Utica                    6.56m         1.7 

     6.53m(1.6) 6.56m(1.7) 6.40m(1.6) 6.54m(1.8) 6.11m(1.7) 6.20m(0.3)

  4 Watlington, Ka'Sean          Utica                    6.53m         1.3 

     FOUL(2.4) FOUL(1.7) 6.53m(1.3) FOUL(+0.0) 6.42m(1.4) FOUL(2.3)

  5 Parsons, Deryk               R I T                    6.44m         1.2 

     5.71m(2.1) 6.14m(1.3) 6.28m(1.2) 5.79m(0.7) 6.11m(1.6) 6.44m(1.2)

  6 Spicer, Seth                 Alfred                   6.17m         1.3 

     5.94m(1.3) 6.15m(3.3) 6.13m(1.9) FOUL(1.2) 6.16m(1.3) 6.17m(1.3)

  7 Weaver, Amman                Suny Geneseo             5.84m         0.6 

     FOUL(3.3) FOUL(1.5) FOUL(0.7) 5.31m(1.0) 5.84m(0.6) FOUL(0.4)

  8 Chaisty, Jaggar              Alfred                   5.81m         0.4 

     5.81m(0.4) 5.55m(1.5) 5.51m(0.8) PASS      PASS      PASS     

 -- Giuliano, Daniel             R I T                     FOUL             

     FOUL(1.7) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     

 

Men Triple Jump

===========================================================================

         13.40m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals        Wind

===========================================================================

  1 Watlington, Ka'Sean          Utica                   14.47m ARC     4.0 

     14.29m(0.6) FOUL(1.8) 14.16m(1.6) FOUL(2.3) 14.47m(4.0) FOUL(3.9)

  2 Rollins, Kyle                St. John Fis            14.18m ARC     1.6 

     13.88m(3.7) 13.84m(2.6) 14.18m(1.6) 13.76m(0.6) 14.03m(0.8) FOUL(2.8)

 -- Mapes, Zachary               Alfred                    FOUL             

     FOUL      FOUL      FOUL      PASS      PASS      PASS     

 -- VanMarter, Mark              St. John Fis              FOUL             

     FOUL(1.5) FOUL(1.1) PASS      PASS      PASS      PASS     

 

Men Shot Put

================================================================================

         13.80m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Heedram, Keanu               Utica                   16.06m ARC              

      14.80m  FOUL  FOUL  FOUL  16.06m  FOUL

  2 Mosher, Tyler                Utica                   14.80m ARC              

      13.79m  FOUL  13.25m  14.80m  FOUL  FOUL

  3 Mathewson, Ross              St. John Fis            14.50m ARC              

      14.35m  FOUL  14.50m  FOUL  13.85m  FOUL

  4 Edic, Thomas                 Utica                   13.56m                  

      12.02m  12.86m  13.56m  FOUL  FOUL  13.33m

  5 Bonk, Sam                    Utica                   13.51m                  

      12.63m  12.89m  13.51m  12.83m  FOUL  FOUL

  6 Leader, Zack                 Utica                   13.30m                  

      13.18m  FOUL  13.30m  12.14m  FOUL  FOUL

  7 Miner, Leyton                St. John Fis            13.12m                  

      12.95m  13.06m  12.50m  13.12m  FOUL  12.73m

  8 Manford, Jude                Utica                   13.09m                  

      13.07m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  13.09m

  9 Kellar, Kent                 R I T                   12.66m                  

      12.46m  12.45m  12.09m  12.29m  11.77m  12.66m

 10 Shakour, Gabe                Ithaca                  12.05m                  

      FOUL  12.05m  11.78m           

 11 Corwin, William              St. John Fis            10.87m                  

      FOUL  FOUL  10.87m           

 

Men Discus Throw

================================================================================

         42.80m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Heedram, Keanu               Utica                   48.41m ARC              

      42.99m  FOUL  48.41m  47.29m  FOUL  47.65m

  2 Manford, Jude                Utica                   42.55m                  

      34.63m  FOUL  37.31m  42.55m  FOUL  FOUL

  3 Corcoran, Chase              St. John Fis            39.63m                  

      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  39.63m  34.86m

  4 Shakour, Gabe                Ithaca                  38.01m                  

      36.70m  37.58m  38.01m  FOUL  37.37m  37.18m

  5 Abbott, Seth                 Ithaca                  32.09m                  

      31.65m  FOUL  32.09m  FOUL  FOUL  30.78m

 

Men Hammer Throw

================================================================================

         47.50m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Mathewson, Ross              St. John Fis            50.85m ARC              

      FOUL  50.84m  50.85m  FOUL  FOUL  FOUL

  2 Bonk, Sam                    Utica                   50.80m ARC              

      50.44m  48.26m  FOUL  50.80m  50.66m  50.22m

  3 Kunzman, Ty                  Hamilton                49.09m ARC              

      FOUL  47.65m  49.09m  48.90m  FOUL  FOUL

  4 Nunez, Jeff                  Alfred                  48.31m ARC              

      45.41m  FOUL  45.60m  FOUL  48.31m  FOUL

  5 Leader, Zack                 Utica                   46.60m                  

      FOUL  FOUL  FOUL  44.39m  46.60m  FOUL

  6 Edic, Thomas                 Utica                   42.28m                  

      42.28m  FOUL  FOUL  42.02m  FOUL  FOUL

  7 Corcoran, Chase              St. John Fis            40.65m                  

      FOUL  FOUL  40.65m  38.58m  36.82m  39.73m

  8 Ettienne, Ethan              R I T                   40.50m                  

      FOUL  FOUL  34.84m  FOUL  FOUL  40.50m

 

Men Javelin Throw

================================================================================

         50.00m  ARC Atlantic Region

    Name                    Year School                  Finals                 

================================================================================

  1 Smith, Jordan                Utica                   57.39m ARC              

      53.06m  52.01m  53.11m  53.38m  57.39m  54.13m

  2 Pecoraro, Chase              Utica                   46.69m                  

      36.10m  46.69m  46.07m  44.39m  44.42m  38.22m

  3 Swiecki, Kyle                Utica                   35.78m                  

      34.25m  35.78m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL